Vi söker en Community Manager
I en för parken helt ny roll, erbjuds du stora möjligheter att utveckla och utvecklas. Vi söker dig om lockas av känslan att bidra och möjligheten att påverka!
Som Community Manager har du en nyckelroll i NOSP:s olika företagskluster, man är som spindeln i nätet i våra kluster. Ett företagskluster skapas för en gemensam bransch eller gemensam frågeställning och innehåller ett antal företag, representanter från akademi samt representanter från offentliga organisationer. Syftet är att stärka samtliga medverkande organisationer och underlätta utveckling genom samverkan och kraftsamling kring frågeställningar och/eller projekt. Som Community Manager säkerställer du att identiteten för klustret är tydligt för medlemmar och utomstående. Att målet för företagsklustret är relevant liksom vad klustret skall åstadkomma. Löpande handlar det om att säkerställa relevanta och kvalitativa gemensamma aktiviteter och forum som ligger i linje med målsättningarna för klustret och dess medlemmar. Utöver det säkerställa ett upprätthållande av en effektiv struktur för klustret.
Ditt första uppdrag blir som Community Manager för ett av NOSP viktigaste initiativ – HOPE (Home of Organic and Printed Electronics). På sikt kommer du även stötta igångsättandet av nya företagskluster inom NOSP:s övriga profilområden – visualisering och effektiv logistik.
Relaterat
We warmly welcome Anton Schröder to Norrköping Science Park. This spring, Anton will be doing his internship with us as part of his studies in Graphic Design and Communication at Campus Norrköping, Linköping University. Get to know Anton a bit more by reading on!
16 Apr 2025
Efter en lyckad premiär i september förra året samlades investerare och några av regionens mest lovande startups för en andra investerarträff i Norrköping förra veckan. Syftet med träffarna är att lyfta fram Norrköpings och regionens starka innovationsmiljö och attrahera kapital till lokala företag med stor tillväxtpotential.
31 Mar 2025
Följ NOSP