Isabelle Hachette – ny VD på Interspectral
Isabelle har en civilingenjörsexamen inom teknisk fysik och elektroteknik med specialisering inom signal-och bildbehandling samt en MBA inom industriellt ledarskap och ekonomi. Hon kommer närmast från börsnoterade medicinteknikbolaget SyntheticMR där hon de senaste åren framgångsrikt har jobbat med försäljning och varit globalt kontoansvarig för Siemens Healthineers och Philips Healthcare vilket bla. har resulterat i två unika återförsäljaravtal med dessa ledande systemtillverkare. Isabelle har tidigare lång erfarenhet från ContextVision där hon bl.a. initierade och drev fram ett nytt produktområde inom 3D-visualisering, samt varit tekniskt kundansvarig. Isabelle tar med sig ett stort kunnande och nätverk inom medicinsk bild och visualisering.
Se en intervju med Isabelle nedan:
Related news
Vill du driva på innovation inom digital tjänsteutveckling – med fokus på visualisering och Ai? I så fall, sök tjänsten som projektledare hos oss på Norrköping Science Park!
17 Sep 2025
Närmare 500 deltagare drogs till Cnema och Visualiseringscenter C under förra veckan för att se och ta del av berättelsen bakom världens första AI-dubbade långfilm – Watch the Skies. Filmen, som är den engelska versionen av UFO Sweden och som producerats av filmkollektivet Crazy Pictures, är ett banbrytande projekt som nu väcker uppmärksamhet både i Sverige och internationellt.
21 May 2025
Vad händer när man kombinerar en av världens största spelplattformar med verkliga stadslandskap? Tomlin Studio introducerar Playable Places – ett unikt koncept som omvandlar digitala tvillingar av verkliga platser till interaktiva spelupplevelser i Fortnite och Unreal Engine. Nu kan alla utforska, leka och lära i realistiska miljöer skapade med avancerad spelteknik – oavsett var i världen man befinner sig.
11 Apr 2025




