Norrköpings forskningsfond delar ut 5,4 miljoner till nya projekt 2021
Det är tolfte gången som forskningsfonden delar ut medel till lokala forskningsprojekt som på olika sätt bidrar till utvecklingen i kommunen. Två av de aktuella projekten finns inom våra profilområden; visualisering och tryckt elektronik.
Följande tre projekt får ta del av forskningsfondens medel 2021:
- Barns meningsskapande i naturvetenskap och teknik genom skönlitteratur och NTA (Naturvetenskap och Teknik för Alla)
Summa: 2 033 535 kr, huvudsökande Alma Jahic Pettersson, Linköpings universitet - Immersiv multimediakonst i domteatern
Summa: 1 356 655 kr, huvudsökande Ahmet Börütecene, Linköpings universitet - Manufacturing of Inexpensive Flexible Thermoelectric Modules (FTEMs)
Summa: 2 000 002 kr, huvudsökande Xavier Crispin, Linköpings universitet
Läs hela nyheten och mer om projekten här!
Related news
Framtidens värdekedjor måste vara hållbara, fossilfria och motståndskraftiga. Men hur bygger vi dem i praktiken, från materialval till cirkulära flöden? I tre års tid har projektet GIVE varit en plattform för att samla aktörer med olika kompetenser och perspektiv i sökandet efter svar. En sak står klart: biobaserade material är en viktig nyckel i den gröna omställningen.
23 Oct 2025
We have welcomed a new colleague to Norrköping Science Park – Elin Röjdeby! Let's get to know her a little better.
15 Oct 2025
Vill du driva på innovation inom digital tjänsteutveckling – med fokus på visualisering och Ai? I så fall, sök tjänsten som projektledare hos oss på Norrköping Science Park!
17 Sep 2025




