Fortsättningen av HOPE får godkänt av Tillväxtverket

Published On: 2022-04-191.3 min read

En godkänd förstudie gav ett kvitto på att HOPE kan fylla en avgörande roll gällande tillväxt och acceleration för området tryckt och organisk elektronik. En godkänd fortsättning innebär att det aktiva arbetet för att förverkliga detta kan fortgå.

Sedan beskedet om en godkänd förstudie har projektet gått in i en uppstartsfas. Ett viktigt steg i fortsättningen av HOPE kommer vara att aktivera HOPE-klustret. Vi ser därför fram emot att genomföra en rad event och aktiviteter som möjliggör samverkan och bidrar till ökad gemenskap samt kunskapsutbyten mellan företagen i satsningen.

– I mitten av april kickar vi igång en eventserie med frukostföreläsningar. Vi har bjudit in experter inom olika områden som kommer föreläsa för att förbereda företagen inför mötet med marknaden och större företag, säger Eva Eriksson, projektledare för området tryckt och organisk elektronik på Norrköping Science Park.

Om HOPE

HOPE – Home of Organic and Printed Electronics är en satsning i Norrköping på en accelerator för tillväxtbolag inom tryckt och organisk elektronik. Projektet utgår från den forskning i världsklasssom bedrivits vid Institutionen för teknik och naturvetenskap(ITN) vid Campus Norrköping, Linköpings universitet, sedan 20 år. Bakom projektet står Norrköping Science Park, Linköpings universitet ochRISE. HOPE medfinansieras från Tillväxtverket genom EU:s regionalfonder.

Jessica Sandin

Jessica Sandin, Norrköping Science Park

Related news
  • Svenska material och samarbeten står i centrum när en ny värdekedja för halvledare nu visar konkreta resultat. Efter drygt ett år har projektet “Halvledare – En svensk värdekedja” kopplat ihop flera steg, från kristalltillväxt till fungerande komponenter. Det visar hur en svensk värdekedja kan fungera i praktiken, ett första steg mot framtida produktion.

    17 Apr 2026

  • 69 miljoner kronor tilldelas nu Westra Materials via EU:s acceleratorprogram och stärker därmed bolagets fortsatta satsning i Norrköping, där företaget har sin verksamhet i Norrköping Science Parks lokaler. Investeringen möjliggör både fortsatt utveckling av PFAS-fria batterimaterial och en uppskalning av produktionen, med nya arbetstillfällen och fördjupade lokala samarbeten som följd. Vi tog tillfället i akt och ställde några frågor till bolagets VD Daniel Westling om denna fantastiska nyhet.

    4 Mar 2026

  • Ligna Energy och Altris driver ett utvecklingsprojekt för att ta fram världens första supertunna natriumjonbatteri, baserat på Altris industrialiserade natriumjonteknologi och med planerad produktion hos Ligna i Norrköping. Ligna har redan en rulle-till-rulle-baserad produktionslina i drift för tunna superkondensatorer, och samma teknik kan anpassas för battericellerna, vilket gör bolaget till en naturlig tillverkningspartner i projektet. Utvecklingen har pågått under större delen av 2025 och får nu Vinnovastöd för uppskalning och industrialisering inför kommersiell lansering.

    11 Dec 2025